AKTUALNOŚCI

Dalej Następny
Wydarzenia | 03 09 2014
Fundacja Integracja zbiera środki na bezprecedensową adaptację Peugeot Partnera

Czy osoba z niepełnosprawnością, która porusza się na wózku inwalidzkim może samodzielnie prowadzić samochód? Mateusz Puszkarski, były panczenista i wielokrotny medalista Mistrzostw Świata, całkowicie sparaliżowany w wyniku wypadku, dzięki rehabilitacji i ogromnej sile woli, może poruszać rękami, siedzieć na wózku i wykonywać niektóre czynności. Mateusz chce udowodnić, że nawet mimo poważnych dysfunkcji można zostać kierowcą. Przystosowanie jego auta będzie jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie adaptacji na polskim rynku.

 

Dzięki Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKA Mateusz Puszkarski, dotarł do firmy Peugeot Polska , która zdecydowała się przekazać bezpłatnie samochód bazowy do adaptacji.  

- Wydawać by się mogło, że jedyny środek transportu, którym mogę się samodzielnie przemieszczać, jest wózek inwalidzki. Nic bardziej mylnego. Dzięki zaawansowanej technologii i najnowszym rozwiązaniom będę mógł bezpiecznie prowadzić samochód – mówi Mateusz Puszkarski.

W ramach programu „Peugeot bez Barier”, który kładzie nacisk na zwiększanie szans na mobilność Mateusz otrzyma Peugeot Partnera Tepee. Wykonania bezprecedensowego przystosowania samochodu do potrzeb Mateusza podjęła się firma TMN Europe. Auto już czeka na skomplikowaną adaptację, która obejmuje większość stref konstrukcyjnych samochodu;

- specjalistyczny system kierowania pojazdem przez osoby z dysfunkcją kończyn górnych i dolnych z użyciem technologii Joyster, czyli sterowania pojazdem za pomocą joysticków oraz ruchu głowy

- zmiana konstrukcji podłogi w tym zmianę konfiguracji siedzeń w samochodzie bazowym wraz z przygotowaniem rampy najazdowej z tyłu pojazdu, aby zagwarantować swobodę wjazdu wózka inwalidzkiego

- montaż windy najazdowej z tyłu łącznie z systemem zdalnego sterowania ruchem drzwi z pilota oraz pneumatycznym tylnym zawieszeniem, które będzie obniżane, by ułatwić wjazd do samochodu

- system mocowania wózka inwalidzkiego w miejscu kierowcy, zamiennie z fotelem standardowym.

Ta niezwykle skomplikowana adaptacja jest również bardzo kosztowna. Dlatego razem z Fundacją Integracja i z wsparciem Peugeot Polska Mateusz zbiera pieniądze na spełnienie swoich marzeń o niezależności. Były panczenista przeszedł bardzo intensywną rehabilitację, w wyniku której, po trzech latach od wypadku, zaczął poruszać rękami i może siedzieć na wózku inwalidzkim. Teraz chciałby pokonać kolejną barierę na swojej drodze.

- Studiuję prawo, uczę się języków obcych, a w przyszłości chciałbym pracować jako prawnik, a także prowadzić warsztaty motywacyjne pomagające osobom w takiej sytuacji jak ja  podejmować walkę o własne marzenia. Dzięki samochodowi mam szansę na samodzielność i niezależność. Każdy chłopak zaczyna kiedyś marzyć, by zamienić dwa kółka na cztery. Ja też – dodaje Mateusz.

 

Każdy może pomóc Mateuszowi spełnić marzenie o samodzielności i byciu niezależnym. Fundacja Integracja zbiera pieniądze na sfinansowanie adaptacji samochodu dla Mateusza. Możesz dołączyć wpłacając pieniądze na konto:

 

13 1370 1037 0000 1706 4021 2502

Adresat: Fundacja Integracja, ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa

Tytuł przelewu: Bez Barier

 

 

 

Link do pobrania filmu:

ftp://Peugeot_Bez_Barier:A3jz5FVx@ftp.havasworldwide.pl