AKTUALNOŚCI

Dalej Następny
Wydarzenia | 12 06 2014
Peugeot 208 z adaptacją dla osób niepełnosprawnych juz w parku prasowym

Do parku prasowego Peugeot Polska trafił właśnie specjalny model – Peugeot 208 przystosowany do prowadzenia przez osoby niepełnosprawne. Dziennikarze będą mieli okazję sprawdzić jak prowadzi się samochód korzystając wyłącznie z ręcznej obsługi gazu i hamulca za pomocą urządzenia Veigel HB Classic II.

 

Odpowiednie przystosowanie samochodu do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej ułatwia jej mobilność i zapewnia pełny komfort prowadzenia auta. Najczęściej stosowane urządzenia adaptacyjne to wspomaganie kierownicy, hamulec umieszczony pod nią, czy przeniesienie manetki na lewą lub prawą jej stronę. Firmy adaptacyjne są gotowe również na znacznie bardziej zaawansowane technologicznie adaptacje, tak by osoby z różnym poziomem niepełnosprawności miały szansę usiąść za kierownicą. Firma Peugeot, w ramach programu Peugeot bez Barier wspiera mobilność osób niepełnosprawnych i edukuje w zakresie możliwości jakie dają nowoczesne rozwiązania. Do parku prasowego wprowadzono właśnie zaadaptowany model Peugeot 208 ze skrzynią zautomatyzowaną ETG, w którym zamontowano dźwignie do ręcznej obsługi gazu i hamulca.

- „Chcielibyśmy umożliwić testy samochodu, który może być prowadzony wyłącznie jedną ręką również osobom w pełni sprawnym fizycznie, po to, by udowodnić, że jazda nim jest nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna” – mówi Tomasz Chodkiewicz, dyrektor handlowy Peugeot Polska.

Zamontowane w Peugeot 208 urządzenie Veigel HB Classic II typu gaz–hamulec jest uzupełnieniem zautomatyzowanej skrzyni biegów. Takie rozwiązanie pozwala osobom z dysfunkcją ruchową swobodnie prowadzić auto. Zarówno pedał hamulca zasadniczego i jak pedał gazu połączone są z dźwignią teleskopowymi popychaczami, które pozwalają na prowadzenie samochodu również osobie, która może posługiwać się pedałami gazu i hamulca. Montaż urządzenia odbywa się praktycznie bez ingerencji w układ fabryczny - wiercenia otworów w karoserii, czy wycinania elementów deski rozdzielczej. Całość wygląda bardzo estetycznie i jest spójna z wnętrzem samochodu.

 

 

Specjalny model Peugeot 208 to pierwszy model dostępny do testów w parku prasowym przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W ramach programu Peugeot bez Barier firma posiada bogatą ofertę modeli, duże możliwości jeśli chodzi o adaptacje aut,  a  także specjalistyczny serwis. Modele rekomendowane przez Peugeot to auta z skrzyniami zautomatyzowanymi oraz automatycznymi, ale przede wszystkim:

 

208

  • 1.2 PureTech 82 KM S&S Active skrzynia zautomatyzowana ETG Stop & Start
  • 1.6 VTi 120 KM Allure skrzynia automatyczna

 

301

  • 1.2 PureTech Active72 KM skrzynia zautomatyzowana ETG
  • 1.6 VTi 115 KM  Allure skrzynia automatyczna

 

2008

  • 1.6 VTi 120 KM   Active skrzynia automatyczna

 

Partner Tepee

  • 1.6 e-HDi 92 KM Activ skrzynia zautomatyzowana.

 

O programie Peugeot bez Barier:

Peugeot bez Barier to polski pilotażowy program firmy Peugeot, który został zainicjowany w 2011 roku. Jego głównym celem jest społeczna integracja osób niepełnosprawnych w zakresie transportu
i podróżowania. Zgodnie hasłem przewodnim marki Peugeot Motion & Emotion program przede wszystkim ułatwia dostęp do nowoczesnych rozwiązań i wspiera mobilność osób niepełnosprawnych.

Bogata oferta modeli aut, szerokie możliwości ich przystosowania dla potrzeb osób niepełnosprawnych i dostęp do specjalistycznych usług to kluczowe założenia programu.

W ramach Peugeot bez Barier osoby z niepełnosprawnościami lub ich opiekunowie mogą  na preferencyjnych warunkach kupić samochód i zaadaptować go tak, by spełniał ich potrzeby i był  w pełni funkcjonalny. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa uczestnicy programu mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe na zakup
i przystosowanie wymarzonego samochodu.

Partnerem programu jest Fundacja Integracja, która od wielu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnością, poprawy jakości ich życia, wyrównywania szans oraz integracji społecznej. 
W 2013 roku Fundacja nagrodziła program i przyznała Peugeot Polska Medal Przyjaciela Integracji.

peugeot 208  z adaptacją dla osób niepełnosprawnych