AKTUALNOŚCI

Dalej Następny
Wydarzenia | 22 10 2014
Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego wspiera niepełnosprawnych kierowców

PZŁS podczas konferencji inaugurującej sezon dołączył do akcji społecznej #bezbarier,
której celem jest aktywizacja niepełnosprawnych kierowców. Twarzą całej akcji jest były panczenista Mateusz Puszkarski.

 

 

16 października w warszawskim hotelu JM Warsaw Center odbyła się konferencja  Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, podczas której zaprezentowano cele na przyszły sezon, podpisano umowy sponsorskie oraz przedstawiono kadrę sportowców. Istotnym punktem programu było także oficjalne dołączenie PZŁS do akcji społecznej #bezbarier.

- Jest nam niezmiernie miło, że możemy być częścią tego projektu i pomóc realizować marzenia Mateusza oraz wielu innych osób z niepełnosprawnością o samodzielnej jeździe samochodem – powiedział Kazimierz Kowalczyk, Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

W trakcie wydarzenia została przedstawiona akcja #bezbarier oraz historia Mateusza Puszkarskiego, niepełnosprawnego panczenisty, który w wyniku skoku do wody został sparaliżowany i od 7 lat porusza się na wózku. Zaprezentowano także główne założenia akcji, jakim jest zbiórka funduszy na adaptację specjalnego samochodu dla Mateusza oraz realizacja przez niego multimedialnego przewodnika drogowego dla kierowców z niepełnosprawnościami, propagującego ideę mobilności dla wszystkich. Na koniec został wyświetlony film z tunelu aerodynamicznego Flyspot, dostępny na platformie crowdfoundingowej PolakPotrafi.pl, w którym Mateusz Puszkarski uniósł się w powietrze
i latał. 

- Mateusz swoją postawą, hartem ducha i sportowym charakterem na każdym kroku pokazuje, że łamanie barier jest możliwe. Chcemy by usiadł za kierownicą, przemierzył samochodem całą Polskę i pokazał innym osobom z niepełnosprawnością jak wygląda drogowa Polska i że mogą tak jak on zostać samodzielnymi kierowcami – powiedziała Dorota Kozłowska, koordynatorka programu Peugeot bez Barier z Peugeot Polska. 

Po konferencji odbyła się sesja zdjęciowa #bezbarier z udziałem sportowców z Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego oraz Mateusza Puszkarskiego. W sesji wzięli udział m.in. medaliści olimpijscy z Soczi - Zbigniew  Bródka, Katarzyna Bachleda-Curuś czy Konrad Niedźwiedzki.

Podczas konferencji PZŁS przekazał także albumy z podpisami łyżwiarzy szybkich, które będą nagrodami przy zbiórce pieniędzy na platformie PolakPotrafi.pl, a także stroje i medale sportowców,  które będą dostępne na aukcjach na www.charytatywni,allegro.pl

 

Zbiórka #Bezbarier na Polakpotrafi.pl – www.polakpotrafi.pl/bezbarier

Więcej informacji na www.peugeotbezbarier.pl

 

O akcji:

Akcja społeczna #bezbarier to projekt realizowany wspólnie przez Peugeot Polska, Fundację Integracja i Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Kierowców SPiNKa. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na adaptację samochodu dla niepełnosprawnego byłego panczenisty Mateusza Puszkarskiego. Firma Peugeot Polska przekazała bezpłatnie samochód - Peugeot Partner, który musi jednak przejść skomplikowaną i kosztowną adaptację, bezprecedensową na polskim rynku. Dzięki niej Mateusz będzie mógł udowodnić, że nawet osoba sparaliżowana w tak dużym stopniu jak on może zostać kierowcą i stać się przez to bardziej niezależna. 

Mateusz po zaadaptowaniu samochodu będzie mógł poruszać się samodzielnie po polskich drogach, a także stworzyć specjalny multimedialny przewodnik, pomocny innym kierowcom z niepełnosprawnościami. W ramach przewodnika Mateusz pokaże m.in. jak wygląda egzamin na prawo jazdy osoby z niepełnosprawnością, z jakimi problemami muszą mierzyć się kierowcy z niepełnosprawnością oraz jak wygląda infrastruktura drogowa w Polsce i czy jest ona przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Aby wesprzeć Mateusza można już dołączyć do projektu na platformie Polakpotrafi.pl lub wylicytować jeden z przedmiotów na profilu Fundacji Integracja na charytatywni.allegro.pl. Można także wpłacać bezpośrednio pieniądze na specjalne konto Fundacji Integracja poświęcone projektowi:

 

Nr konta: 13 1370 1037 0000 1706 4021 2502

Adresat: Fundacja Integracja, ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa,

Tytuł przelewu: Bez Barier