AKTUALNOŚCI

Dalej Następny
Sport | 12 01 2015
Team Peugeot-Total zalicza etap maratonu przed dniem odpoczynku

Po odcinku maratonu przebiegającym przez Boliwię, podczas którego zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy zespołów serwisowych, druga połowa maratonu doprowadziła kierowców na biwak w chilijskim mieście Iquique i zakończyła się spektakularnym zjazdem z wysokiej, piaszczystej wydmy górującej nad parkiem serwisowym. Był to kolejny udany dzień dla obu ekip Teamu Peugeot-Total – Stéphane’a Peterhansela i Jean-Paula Cottreta oraz Cyrila Despresa i Gillesa Picarda. Stéphane obronił ósmą lokatę w klasyfikacji generalnej, a Cyril zdobył kolejne, cenne doświadczenia. Jutro przypada tradycyjny dla Dakaru „dzień odpoczynku”, podczas którego kierowcy wypoczywają przed długą powrotną drogą do Buenos Aires.

 

Dakar jest niezwykle trudnym rajdem, ale etap maratonu stanowi największe wyzwanie dla startujących w nim zawodników, którzy pokonali wczoraj 510 km, a przedwczoraj 321 km, co daje łącznie 831 km w ramach jednego etapu (podzielonego na dwa dni). Podczas etapu maratonu naprawy mechaniczne mogą być wykonywane wyłącznie przez kierowców i pilotów, a jego trasa jest prawdziwym testem wytrzymałości i mocy samochodów.

Rano załogi pokonały krótki, bo 24-kilometrowy odcinek dojazdowy i dotarły do Salar de Uyuni: malowniczej drogi rozpoczynającej odcinek specjalny i przebiegającej przez słone jezioro. Potem kierowcy mozolnie wspinali się po górzystym terenie, nieopodal granicy z Chile, i podczas zjazdu w kierunku wybrzeża pokonali trudne technicznie morze wydm. Na starcie z biwaku w Uyuni oba samochody miały problemy z rozruchem, ale kwestia ta została rozwiązana dzięki pomocy Benediktasa Vanagasa i Andreia Rudnitskiego (z numerem 339), którzy wzięli auta na hol.

Oba samochody PEUGEOT 2008 DKR zdały test na trasie na ocenę celującą. Peterhansel zaliczył siódmy czas dzisiejszego etapu, dzięki czemu obronił ósmą lokatę klasyfikacji generalnej, a czas Despresa, który miał problemy ze wspomaganiem zapewnił mu 29. pozycję.

 

Stéphane Peterhansel (z numerem 302): - „Wyniki nie są złe. Mieliśmy nadzieję na więcej, ale trasa dzisiejszego etapu wiodła przez wysoko położone miejsca, na czym ucierpiał silnik. Ważniejsze niż czas było dla nas przebrnięcie przez ten odcinek. Samochód jest jeszcze nowy i nie można jechać nim tak samo, jak autem, które jest od dłuższego czasu udoskonalane. Pod tym względem można powiedzieć, że oba etapy maratonu przebiegły dla nas pomyślnie. Samochód jest w dobrej kondycji i ani razu nas nie zawiódł.  Jazda w Boliwii była czystą przyjemnością: widzieliśmy ogromny entuzjazm fanów. Przez ponad 36 godzin jechaliśmy na wysokości 3800 m n.p.m. lub jeszcze wyżej, co odbiło się na naszym samopoczuciu - czuliśmy się zmęczeni i bolała nas głowa. Ale o to chodzi w etapie maratonu, który ma być z definicji trudny.”

Cyril Despres (z numerem 322): - „Uważam, że dzisiejszy dzień był dla nas udany, bo dotarliśmy w końcu na biwak w Iquique. Pomimo fatalnej pogody, jaka panowała wczoraj na trasie, spędziliśmy w Boliwii dwa fantastyczne dni. Cieszę się, że miałem okazję zobaczyć wspaniałe Salar de Uyuni, największe na świecie wyschnięte słone jezioro, które słynie z widowiskowej scenerii.

Bruno Famin, dyrektor Peugeot Sport: - „Cieszę się, że oba samochody przetrwały etap maratonu bez awarii mechanicznych i wystąpiły w nich tylko drobne problemy. Obaj kierowcy znów awansowali w klasyfikacji, choć nie to jest dla nas w tej chwili najważniejsze. Ich dotychczasowe wyniki potwierdzają, że nasz samochód sprawdza się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, takich jak deszcz, grad i błoto, które zastaliśmy wczoraj na trasie.

 

Teraz chcemy rozpocząć przygotowania do drogi powrotnej do Buenos Aires, a naszym celem jest ukończenie rajdu przez obie załogi.”

 

 

Dziś: dzień odpoczynku, Iquique.

Wyniki po 8. etapie:

1. Yazeed Al-Rahji (SAU)/Timo Gottschalk (DEU) Toyota 3h 26‘ 49“

2. Orlando Terranova (ARG)/Bernando Graue(ARG) Mini +00:01:12

3. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA) Qatar Rally Team +00:02:36

7. Stéphane Peterhansel (FRA)/J-Paul Cottret (FRA) Team Peugeot-Total +00:03:46

29. Cyril Despres (FRA)/Gilles Picard (FRA) Team Peugeot-Total +00:39:57

 

 

Klasyfikacja generalna po 8. etapie:

1. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA) Qatar Rally Team 26h 41‘ 15“

2. Giniel de Villiers (RSA)/Dirk von Zitzewitz (DEU) Toyota All Speed +00:08:27

3. Yazeed Al-Rahji (SAU)/Timo Gottschalk (DEU) Toyota +00:18:40

4. Krzysztof Holowczyc (POL)/Xavier Panseri (FRA) Mini +00:54:38

5. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Tom Colsoul (BEL) Toyota +01:22:52

6. Erik van Loon (NLD)/Wouter Roesegar (NLD) Mini +01:25:51

7. Christian Lavieille (FRA)/Pascal Maimon (FRA) Toyota +01:48:41

8. Stéphane Peterhansel (FRA)/J-P Cottret (FRA) Team Peugeot-Total +01:51:46

9. Carlos Sousa (PRT)/Paulo Fiuza (PRT) Mitsubishi +02:07:13

10. Ronan Chabot (FRA)/Gilles Pillot (FRA) SMG +02:26:50

41. Cyril Despres (FRA)/Gilles Picard (FRA) Team Peugeot-Total +14:18:43