AKTUALNOŚCI

Dalej Następny
Wydarzenia | 09 05 2014
„Zdobędę swój Mount Everest” – na wózku inwalidzkim przez Polskę

 

1 maja Janusz Radgowski, wyruszył na wyprawę „Zdobędę swój Mount Everest”. Poruszając się na wózku inwalidzkim, pokona w 14 dni trasę o długości 700 km z Krakowa do Sopotu. Celem wyprawy jest pomoc niepełnosprawnemu chłopcu. Jednym z partnerów wyprawy jest Płocki Dealer marki Peugeot –Budmat Auto, który udostępnił jako pojazd wsparcia nowego Peugeot 3008.

 

 

- Jadę, by pokazać, że się da. Zainspirować ludzi, którzy usłyszą o mojej wyprawie - mówi Janusz Radgowski. Wyrusza z Krakowa w podróż do Sopotu … na wózku inwalidzkim.

 

Janusz Radgowski mimo bagażu schorzeń jest bardzo pogodnym człowiekiem. Jego pasją jest sport i pomaganie innym, jeszcze słabszym od siebie ludziom. Jako młody chłopak trenował wyczynowo kolarstwo. Decyzję o powrocie do sportu podjął pięć lat temu, po transplantacji nerki. Od tamtego czasu codziennie trenuje, dzięki czemu na wózku pokonał już 4 maratony i kilka zawodów z dziesięciokilometrową trasą.  W placówce, w której mieszka jakiś czas temu odbywała się zbiórka plastikowych nakrętek, które były przeznaczone na rehabilitację chorego dziecka, Czarka Olbińskiego. Podczas tej akcji Janusz postanowił, że jego kolejne dokonania na polu sportowym będą zadedykowane Czarkowi. Wtedy również zrodził się pomysł zorganizowania wyprawy „Zdobędę swój Mount Everest” – na wózku przez Polskę. Janusz wyruszył w drogę z Krakowa do Sopotu. Trasa jest podzielona na 14 etapów (plan przejazdu poniżej). Celem wyprawy jest przede wszystkim pomoc w leczeniu niepełnosprawnego chłopca ale również pokazanie wszystkim ludziom, że osoby niepełnosprawne mają takie same możliwości jak osoby zdrowe. Chce w taki sposób przełamać własne słabości.

 

 

Wyprawa "Zdobędę swój Mount Everest" wyruszyła z Peugeot

 

Janusz Radgowski wyruszył 1 maja z Krakowskich Błoni. Towarzyszy mu rowerzysta Tomasz "Szamot" Supcziński oraz backup w postaci samochodu serwisowego programu „Peugeot Bez Barier” –  nowego Peugeot 3008 udostępnionego przez dealera Budmat Auto z Płocka, który jest jednym z ośmiu specjalistycznych punktów dilerskich „Peugeot bez barier” proponujących kompleksowe rozwiązania w zakresie adaptacji samochodów na potrzeby osób niepełnosprawnych. Newralgiczne momenty trasy, jak np. drogę ekspresową między Lipnem a Toruniem, Janusz Radgowski omijać będzie bokiem albo przejeżdżać pod eskortą policji. Po drodze był też Płock i spotkanie na Nowym Rynku- zapowiada Jakub Ziółkowski, który pomaga w organizacji wyprawy.

 

 - Fajnie by było aby ludzie mnie dopingowali. Wyszli do drogi, pomachali. Wiem, że bardzo mi to dodaje sił. Jestem tylko człowiekiem i na pewno będę odczuwał kryzysy - prosi Janusz.

 

Wyprawę "Zdobędę swój Mount Everest" zakończy 14 maja na sopockim "monciaku". W podróż wyrusza, by nadal mierzyć się z chorobą. Jest jednak jeszcze jeden powód podjęcia decyzji o tak imponującym celu - Cezary Olbiński, chłopiec cierpiący jednocześnie na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę i niedowidzenie.

 

 

Program „Peugeot bez barier”

 

Program „Peugeot bez barier” funkcjonuje od 2011 roku. Jego nadrzędnym celem jest zaangażowanie Peugeot w integrację ze społeczeństwem osób z niepełnosprawnością i dostarczenie nowoczesnych rozwiązań poprawiających ich mobilność. Adaptowanie modeli do potrzeb oraz wyspecjalizowana obsługa, to główne elementy składowe programu. Jego twórcy mieli też na uwadze hasło marki: Motion&Emotion – ruch i emocje pojmowane są tu jako możliwość zróżnicowanych rozwiązań mobilności.

 

Przypomnijmy, że Peugeot jest Peugeot Polska jest także Laureatem Medalu Przyjaciel Integracji 2013 przyznanym za konsekwentną politykę w zakresie upowszechniania rozwiązań dla kierowców z niepełnosprawnościami w programie „Peugeot Bez Barier”, który w znaczący sposób pomaga w osiąganiu niezależności w zakresie transportu, podróży i mobilności.

 

 

Program „Peugeot Bez Barier” realizuje ośmiu Autoryzowanych Dealerów Peugeot:

 

•             Auto Centrum, al. Tadeusza Rejtana 67, Rzeszów,

•             Budmat Auto, ul. Bielska 67, Płock,

•             D&D, ul. Karkonoska 45, Wrocław,

•             L’EMIR, ul. Sobieskiego 16, Dąbrowa Górnicza,

•             Golemo, ul. Stefana Grota-Roweckiego 6, Kraków,

•             Peugeot Polska Oddział w Warszawie, al. Krakowska 7, Warszawa,

•             Pol-Mot Auto, ul. Połczyńska 125, Warszawa,

•             Rita Motors, ul. Domaszowska 52, Kielce,

 

 

Trasa wyprawy:

01.05 - Kraków, Na Błoniach – Pilica 58,6 km

02.05 - Pilica – Żytno 59,3 km

03.05 Żytno– Piotrków Trybunalski 66,5 km

04.05 Piotrków Trybunalski – Brzeziny 50,8 km

05.05 Brzeziny – Żychlin 64,6 km

06.05 Żychlin – Płock, Nowy Rynek 42,4 km

07.05 Płock, Nowy Rynek – Lipno

08.05 Lipno– Toruń, Rynek Staromiejski 57,6 km

09.05 Toruń, Rynek Staromiejski- Wąbrzeźno 57,5 km

10.05 Wąbrzeźno- Łąkorz 39,9 km

11.05 Łąkorz – Mikołajki Pomorskie 55,3 km

12.05 Mikołajki Pomorskie – Nowy Staw 39,5 km

13.05 Nowy Staw- Wiślinka 39,5 km

14.05 Wiślinka – Sopot, Boh. Monte Cassino 24,9 km